"AF&CEZA İNDİRİMİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME" 

Nasıl ki bazı ilaçlar, verildiği vücutta farklı tepkimelere yol açabiliyor ve bu nedenle önce bazı testlerin yapılması gerekiyor ise;
Yasaların da uygulandığı toplumlara uyum sağlaması için toplumsal bir genel kabul görmesi son derece önemlidir. Aksi halde toplum tarafından kabul görmeyen yasalar fiilen kadük yani geçersiz hale gelir.
Malum AF olarak bilinen yasa tasarısı toplumsal gündemi bir hayli işgal etmektedir. ANCAK bu hususta önemli bir bilgi kirliliği dolayısıyla yanlış bir algı oluşmuştur.
Bu nedenle vatandaşlar arasında AF olarak adlandırılan yasaya karşı tepkiler doğmuştur.
Ancak bu bir AF değildir.
Şöyle ki;
*AF olarak adlandırılan yasa tasarısı aslen bir CEZA İNDİRİMİDİR ve indirim miktarı 5 yıldır.
*Yasanın kapsamı 19 Mayıs 2018 öncesi işlenen suçları kapsamaktadır. Zira af çıkacağını bilmemek gerekmektiği için böyle bir tarih koyulmuştur.
*Yasa kapsamındaki suçlar, genel olarak basit suç türleridir. Keza adam öldürme, cinsel saldırı, terör v.s. suç türleri yasa kapsamının dışındadır.
**Bu yazıyı yazma sebebim, kamuoyunda oluşan yanlış algıdan rahatsızlık duymamdır. Unutmayalım ki her insan hata yapar ve ikinci bir şansı hak eder. Cezaevlerinde bulunan mahkum ve tutukluları dışlayan, suçlayan gözlerle bakmak, düşünmeden karar vermek hatalıdır kanaatindeyim. Suçların çoğu ani kast ile işlenmektedir. Kast dediğimiz olgu ise tamamen insani duygu ve düşüncelerin ürünüdür.
Diğer yandan bu ceza indirimi ile cezaevinden çıkacak olanlar şansını kullanıp topluma kazandırılabilecektir. Suçlu kişiliğe sahip olanlar ise bundan faydalansa dahi tekrar geri dönecektir.
Yine bu yasadan faydalanacak olanlar yukarıda belirttiğimiz gibi toplumda çok derin tahribata yol açmamış suçlulardır.
Son olarak AF yada Ceza İndiriminin felsefik ve sosyal nedeni; suçluları suça itenin aslında bir nebze de içinde yaşadıkları toplum olduğu gerçeğidir.
Bu nedenle aslında aslında AF bir vicdan rahatlatmasından öte değildir.
Huzurlu ve mutlu yarınlar dileğiyle..