Honaz Olayında Gerçekler 

Honaz’ da izinsiz kazı yaptıkları sırada Jandarmanın yaptığı baskın sırasında kaçan Özer Ç., Cihan Y., Bünyamin Ç., Tayfun Ç. ve Orhan Ç. yi takip ederken talihsiz bir şekilde uçurumdan düşerek hayatını yitiren Jandarma Personeli Uzman Çavuş Cengiz DARBAŞ’ a Allah(CC) dan rahmet ve yaralanan erlerimize acil şifalar dilerim.
Ancak malesef olay medya ve kamuoyuna öyle bir intikal ettirilmiştir ki kazadan öte olmayan bir olay da izinsiz kazı yapmaktan öte suçu olmayan şüphelilere adeta terörist yaftası vurulmuştur.
Nitekim soruşturmanın seyride göstermektedir ki Jandarmaya ilgili şüphelilerin ateş açması söz konusu olmadığı gibi şehit Jandarma Personeli Cengiz DARBAŞ da talihsiz bir şekilde kovalamaca sırasında hayatını kaybetmiştir. Şüphelilerin bu olayda bir itme çekme vs. etkisi yoktur.
Diğer yaralı askerlerimiz ise şüpheli şahıslardan birinin yakalanması ve kelepçelenmesi sonrası şahsı engebeli ve karanlık arazide götürmeye çalışırken kuyuya düşmüşlerdir. Kanaatimizce burada da bir kasıt olmadığı gibi mantıken de bunu düşünmek güçtür.
Şahıslar hakkında bu gerekçeler ve sunduğumuz toplanan deliller ile adli kontrol kararı ile serbest bırakıkma kararı verilmiştir. Elbetteki soruşturma sonucunda nihai karar verilecektir.
Dikkatinizi çekmek isterim ki Savcılığın tutuklamaya sevk gerekçesinde dahi şehit Jandarma personeli değil diğer askerlerin yaralanmış olması gerekçe gösterilmiştir.
Tekrardan milletimize baş sağlığı ve yaralı erlerimize şifalar diler, kamuoyunu bu vesile ile aydınlatmayı da ayrıca borç bilirim.

(Şüpheli: Cihan Y.) Vekili: Av.Uğur ŞİMŞEK